Nyöppnad indisk matbutik på Drottninghög - Kajal vill sprida matglädje och kultur
En ny indisk matbutik har öppnat på Regementsvägen 4A på Drottninghög, Helsingborg. Det är Kajal, som själv saknat indiska alternativ i vanliga matbutiker, som nu tagit saken i egna händer och slagit upp portarna till Indiska SpiceNord.
– Drottninghög var mitt förstahandsval. Här finns allt man behöver, och det är en bra blandning mellan handel och invånare, säger Kajal.
Kajal har länge drömt om att öppna en egen butik, inspirerad av sin familj som driver bland annat matbutik och andra butiker i Indien. Efter två års funderingar och en tids jobbsökande tog hon beslutet att satsa fullt ut. Indiska SpiceNord invigdes i april och erbjuder nu ett brett utbud av indiska livsmedel och råvaror som annars kan vara svåra att hitta i vanliga butiker.
– Jag vill göra det enklare för andra att hitta de ingredienser man behöver för att laga äkta indisk mat, säger Kajal.
Matlagningskurser till hösten
Butiken är inte bara en plats för inköp – Kajal planerar även att hålla matlagningskurser i höst, där besökare får lära sig laga indiska rätter från grunden. Är du intresserad så passa på att fråga Kajal om det finns platser kvar när du besöker butiken!
Drottninghögs mångfald och närheten till flera indiska communities gör platsen idealisk för satsningen. Förutom matbutiken finns även större matkedjor, Amazing hair by Chizzy som arbetar med hårförlängning och frisyrer. B.A. Change som arbetar med kosmetisk hudvård och hårbehandlingar, Workfind som arbetar med rekrytering och matchning för jobbmöjligheter och Blommor och Trend som säljer både blommor och kläder.
– Vi är glada över att ha dig här på Drottninghög, Kajal!