Smart vatten: regnvatten samlas i nedgrävd tank
Celia från trädgårdsgrupp fyller tanken med uppsamlat regnvatten.
När Helsingborgshem byggde Stadskvarteret på Drottninghög satsade vi på att ta vara på regnvattnet i en nedgrävd tank. Under marken finns en stor vattentank som samlar upp regnvatten från taken och gör det möjligt att vattna växter och planteringar med detta vatten.
I samband med sommarvärme och risk för vattenbrist har vi fått frågor om hur vattentanken fungerar.
Så fungerar vattentanken
När vi byggde Stadskvarteret på Drottninghög, som stod klart 2023 och har 198 bostäder, ville vi testa att ta tillvara regnvattnet från taken. Därför placerade vi en stor vattentank under mark som samlar upp och lagrar vattnet. Tanken fylls på varje gång det regnar och skulle den bli överfylld rinner vattnet ut till dagvattenledningen.
Regnvatten används där det behövs
Vi använder framför allt det uppsamlade regnvattnet till nyplanteringar, krukor och växter som står under tak och inte får naturligt regn. Gräsmattor vattnar vi inte.
Vattentanken står på ett släp som vi kör mellan bostadsområdena. För att fylla den använder vi en vanlig vattenslang. På tanken finns en skylt som berättar att vi vattnar med uppsamlat regnvatten.
Fakta: Vattentanken på Drottninghög
- Rymmer upp till 25 000 liter vatten
- Samlar upp regnvatten från taken i Stadskvarteret
- Ligger cirka tre meter under mark
- Är 12 meter lång, 2,25 meter bred och 1,25 meter hög
- Används för bevattning i Helsingborgshems bostadsområden
Så här så det ut när tanken lyftes på plats:
Läs mer
- Tidningen Hem & Hyra har gjort ett reportage om vattentanken och hur vi arbetar med bevattning
- Risk för vattenbrist - så arbetar Helsingborgshem